Zdjęcie główne aktualności
Opis
W każdej sprawie nawet jeśli dysponują Państwo wiedzą na temat prawa należy skontaktować się ze specjalistą. Oczywiście, że można szukać odpowiedzi samodzielnie, to zrozumiałe, każdy chce mieć przynajmniej zarys wiedzy na dany temat. Nie pozwólcie jednak, żeby ten zarys stał się monumentalnym przekonaniem na dany temat lub by ten zaledwie szkic stał się podstawą życiowych decyzji.    
 
Opis
Pisma, które do Was przychodzą to jest zawsze wydatek. Nawet jeśli pismo dotyczy, np. działu spadku to zanim otrzymacie należną Wam część będziecie wydawać pieniądze. Trzeba się z tym pogodzić i przyjąć, że bierność oznacza często większe straty. Mówię o sytuacji, w której na początku drogi po otrzymaniu pisma postanawiacie zaoszczędzić na poradzie prawnej a potem, kiedy już się decydujecie na pomoc prawną wydatki są cztery lub pięć razy większe z powodu zaawansowania sporu czy sprawy. Prawnicy też lubią mieć szybko załatwioną sprawę i zadowolonego klienta niż spędzać miesiące lub lata na zaciekłym sporze sądowym.
Ten wpis jest dla wstępnego zyskania oglądu sprawy, nie zastępuje porady prawnej. Opisujemy typowe przypadki nadesłanych pism dla orientacji. Proszę nie oszczędzajcie na poradach prawnych.

Każde pismo z Sądu opatrzone jest sygnaturą. Poniżej przedstawiam rodzaje sygnatur porządkujących do poszczególnych rodzajów spraw. Jest to wskazówka czego sprawa dotyczy, jeśli nie mają Państwo wiedzy z jakiego powodu znaleźliście się w danej sprawie.
Przykładowe rodzaje sygnatur:
  1. Wydział Cywilny: C, Ns, Nc, Co, Cps
  2. Wydział Karny: K, Ko, Kp, Kop, W, Wo, Wp, WPKZ, Wzaw, D, Śr. Zab, MED, KNS
  3. Wydział Rodzinny i Nieletnich: RC, RCo, Cps, RNs, Nsm, Nkd i Nmo
  4. Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych: P, Po, Np, U, Uo
  5. Wydział Gospodarczy: C, GNc, GCo, GCps, GNs, GR, GU, GRz, GRp, GRu, GRs, GUp, Gzd, Gro, GUo
  6. Wydział Ksiąg Wieczystych: Kw, Zd, Ar

Kolejna istotna kwestia to data, zarówno data sporządzenia pisma jak i data odbioru pisma przez Was. Jeśli sąd zakreśla jakikolwiek termin do działania obejmuje on datę - ten termin liczymy od daty odbioru pisma przez Was, dlatego proszę nigdy nie wyrzucać koperty! Jest to dowód na to, kiedy pismo zostało odebrane.
Uwaga jeśli termin dla Was wyznaczony wynosi 7 dni to jest to 7 dni i nieważne, że po drodze jest sobota lub niedziela, 1 lub 3 maja - termin biegnie nieuchronnie i nie ma czegoś takiego jako odliczenie weekendu, liczenie dni roboczych itp.

Miejscowość sądu wskazuje miejsce prowadzenia sprawy.

TREŚĆ: to najważniejsza część pisma. Wyznacza, czy mamy do czynienia z pismem rozstrzygającym (wyrok, postanowienie, nakaz zapłaty czy inny rodzaj decyzji sądu) czy jest to tylko pismo o charakterze informacyjnym, w którym sąd informuje o terminie rozprawy, wzywa do sprawy lub zapowiada jakieś czynności.

Ważna uwaga - Sądy nie mają obowiązku informowania o swoich rozstrzygnięciach, jeśli więc otrzymaliście na początku pismo z sądu o terminie pierwszej rozprawy, to należy zainteresować się co się dzieje i ustalić jaką rolę przypisano Wam w sprawie. Zasada jest taka, że jeśli otrzymaliście wniosek, wezwanie do sprawy lub wezwanie na rozprawę to wiecie o co się toczy akcja i jesteście zainteresowani rozstrzygnięciem oraz przysługujących Wam środkach do zaskarżenia rozstrzygnięcia sądu, jeśli jesteście niezadowoleni.
Opis
1. Nakaz zapłaty – określa sumę do wpłaty oraz termin do jej wykonania wraz z pouczeniem, że w tym terminie albo macie zapłacić albo zgłosić sprzeciw i udowodnić, że żądane pieniądze nie należą się przeciwnikowi. Oprócz sumy głównej zawiera też rozstrzygniecie o kosztach, na które składa się opłata od pozwu, którą musiał zapłacić przeciwnik oraz kosztach zastępstwa procesowego pełnomocnika wyliczone w oparciu o wartość długu.

2Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia w sprawie alimentacyjnej - określa kwotę do zapłaty w sprawie o alimenty.  Postanowienie jest często wydane na posiedzeniu niejawnym więc moment, w którym macie to orzeczenie w ręku a jesteście dłużnikami oznacza, że problem jest już i to od razu duży. Jest to postanowienie natychmiast wymagalne. Obowiązuje najczęściej od daty wydania i nawet jeśli wskazuje, że macie płacić do 10 każdego miesiąca to obejmuje również ten miesiąc, w którym jest wydane. Obliczanie kwoty do zapłaty wykonuje się w ten sposób, że to co Sąd wam zasądził oblicza się proporcjonalnie (dzieli się przez poszczególne dni danego miesiąca).
Przykład: sąd zasądził 900 zł płatne do 10 każdego miesiąca, postanowienie wydane 15 lutego ( 900zł : 28dni = stawka dzienna 32,15 zł) 32,15x 14 dni =451 zł do zapłaty za luty.   

3. Wyrok zaoczny – rozstrzygniecie, które zapadło bez Waszej obecności jest przysyłane wraz ze szczegółową instrukcją co trzeba robić i jak się odwołać od takiego rozstrzygnięcia. 

4. Reszta orzeczeń – rozstrzygnięć  Sądu zapada na posiedzeniu, na które jesteście wzywani albo informowani o terminie na rozprawie, a jeśli nie pojawicie się w sądzie na ogłoszeniu wyroku nic, żadna korespondencja nie zostanie do Was wysłana. Według obowiązującej procedury cywilnej Sąd ma przesyłać Wam pisma przeciwnika w sprawie oraz informować o terminach, nie ma obowiązku z urzędu informowania o treści rozstrzygnięć w Waszej sprawie.

Na koniec: zatrzymaj się i zobacz poniżej przykłahttps://kancelariakrzeszowice.pl/panel/ckeditor/uploads/Media.jpgdowe pismo, a jeśli tego nie zrobiłeś- posłuchaj nagrania, w którym mówię o kluczowych elementach pisma z sądu klik

POWRÓT