Kiedy dowiadujesz się, że w Twojej rodzinie dochodzi do „kaskadowego” odrzucenia spadku-ktoś zmarł i ten ktoś pozostawił po sobie zadłużenie, to w pierwszej kolejności ustal datę zgonu i ustal, czy jest możliwość uzyskania aktu zgonu tej osoby.
To nie jest zawsze oczywiste, bo w Urzędzie Stanu Cywilnego musisz udowodnić istnienie interesu prawnego w uzyskaniu aktu zgonu.
Odrzucenie spadku
Pamiętaj by niezwłocznie, zawsze przed notariuszem, odrzucić spadek, pamiętając jednocześnie, że do takiego odrzucenia spadku musi dojść skutecznie. Upewnij się, że rozumiesz informacje, które przekaże Ci notariusz. Są przypadki, w których od razu zostaniesz poinformowany, że notariusz nie może odebrać oświadczenia o odrzuceniu spadku i konieczne jest złożenie go w sądzie.
Żeby to zrobić, tj. odrzucić spadek, przygotuj oświadczenie według naszego wzoru str. 1str. 2
Najczęściej to dotyczy sytuacji, gdy do odrzucenia dochodzi po terminie. Wtedy wraz z wnioskiem o odrzuceniu spadku walcz o to by Sąd zlitował się i przywrócił termin (fachowo nazywa się to: wniosek o uchylenie się od niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie). Taki wniosek musi być dobrze przygotowany wraz z dowodami potwierdzającymi brak wiedzy o spadku lub spadkodawcy, żeby przekonać Sąd do pozytywnej decyzji w Twojej sprawie.
Termin
Masz pół roku od uzyskania wiadomości o podstawie powołania tj. sytuacji, w której najbliższa rodzina odrzuciła spadek do momentu, w którym się dowiedziałeś, że następny do dziedziczenia jesteś Ty. Czyli jeśli Twoja matka, czyli siostra owego wuja odrzuciła spadek- dla Ciebie od dnia, w którym twoja matka odrzucała spadek otwiera się sześciomiesięczny okres zawieszenia, w którym możesz wykonać odrzucenie i będzie ono zgłoszone terminie. Potrzebnym dokumentem będzie akt zgonu zmarłego oraz akt urodzenia spadkobiercy albo akt małżeństwa (w przypadku kobiet, które wstąpiły w związek małżeński).
Odrzucenie spadku, kiedy masz dzieci
Jeśli masz małoletnie dzieci pamiętaj, że odrzucenie spadku wymagaprzeprowadzenia dwóch etapów:
Etap pierwszy: wystąpienie do sądu rodzinnego o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego.
Wówczas sąd wydaje postanowienie (obecnie coraz częściej na posiedzeniu niejawnym) to postanowienie wygląda tak, jak przedstawione na końcu wpisu. Etap drugi: z powyższym postanowieniem z klauzulą prawomocności (musisz zawnioskować do Sądu o nadanie postanowieniu klauzuli prawomocności) udaj się następnie do notariusza i odrzucasz spadek w imieniu małoletniego.
Zdarza się bardzo często, że ludzie uważają, że sama zgoda sądu zastępuje ich oświadczenie o odrzuceniu spadku i bardzo często nie kończą tej procedury. To jest przyczyną bardzo wielu kłopotów, bo jeżeli pomimo zgody nie dojdzie do odrzucenia spadku w imieniu małoletniego to pomimo zgody sądu na odrzucenie i pomimo wszelkich warunków uzasadniających to odrzucenie jest nieskuteczne i spadek zostaje przyjęty przez małoletniego.
Dobrodziejstwo inwentarza
Nowelizacją z dnia 18 października 2015 r. doszło do bardzo poważnej modyfikacji w prawie spadkowym-brak oświadczenia, w jakiej formie przyjmuje się spadek, skutkuje tym, że jest domniemanie, że chcemy tylko dobro, tj. spadek zostaje przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. Dobrodziejstwo inwentarza oznacza, że odpowiedzialność za długi spadkowe istnieje do stanu czynnego spadku.
Konieczne jest porównanie tego co stanowi czynny spadek (to może być udział w nieruchomości, jakieś pieniądze, a następnie określa się wysokość zadłużenia).
Proszę pamiętać, że czasem kaskadowe odrzucenia dotyczący spadków, które zostały otwarte wcześniej, czyli dotyczące spadkobierców, którzy zmarli przed tym przed tą datą (2015). Tak się dzieje wtedy, kiedy odrzucamy spadek bardzo dalekiej rodziny lub nie mamy z nimi kontaktu i dowiadujemy się wiele lat po czyjeś śmierci, po fali odrzucania spadku przez najbliższych. Wtedy po latach musimy się też opowiedzieć czy chcemy spadek, czy nie wraz z omówionym wyżej wnioskiem o przywrócenie terminu.
Co wchodzi w skład spadku
Najczęściej nie wiemy, a widmo zadłużenia jest tak stresujące, że na dalszy plan schodzą kwestie faktyczne, czyli wiedza na temat tego czy spadkobierca miał majątek.
Jeśli spadkobierca miał majątek, czyli był współwłaścicielem nieruchomości prawdopodobieństwo, że rodzina odrzuci spadek jest minimalne. W takiej sytuacji nikomu się to po prostu nie opłaca odrzucenie.
Wtedy właściwą linią postępowania są negocjacje z wierzycielami i przyjęcie spadku. Czasem oczywistym jest, że wartość majątku pozwala na pokrycie zadłużenia, być może jeszcze coś zostanie. Czasem nie, nawet jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość.
Najczęściej rozsądnie jest spadek odrzucić po wykonaniu podstawowego rozpytania w rodzinie jakim jest sprawdzenie jaki majątek posiadał spadkodawca i co doprowadziło do katastrofy czyli zadłużenia.
Najczęściej chwilówki dotyczą osób w jakiś sposób psychicznie uwikłanych np. takich, które próbują za pomocą kolejnego kredytu spłacać wcześniejsze, i przez to wpadły w spiralę zadłużenia.
Taka sytuacja najczęściej jest częścią większej całości: stylu życia, niezdrowych schematów, różnego rodzaju uzależnień.
Najczęściej najzdrowszą postawą jest odcięcie się od tego i odrzucenie spadku.
Proszę pamiętać, że niniejszy opis jest tylko informacją nie zastępuje porady prawnej.
Możliwych wariantów stanu faktycznego są setki.
Proszę korzystać z pomocy profesjonalnych pełnomocników: radców prawnych i adwokatów, w celu poszukiwania rozwiązania dla Państwa sytuacji.