Kancelaria Radcy Prawnego
Aleksandra Śmigielska
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!
Pracujemy na schematach, z założeniem, że to ułatwia poruszanie się w trudnej materii na splocie emocji oraz „twardych” uregulowań prawnych.
Nie sposób przewidzieć wszystkiego co może zdarzyć się w rodzinie. Życie pisze własne scenariusze. Potrzeba regulacji pojawia się od początku funkcjonowania człowieka, kiedy konieczne jest regulowanie statusu prawnego dziecka, opieki, kontaktów, ustalenie kwestii związanych z zabezpieczeniem jego potrzeb. Gdy dziecko to nastolatek powstają inne problemy. Działania, w szczególnych wypadkach, mogą wymagać podjęcia czynności prawnych.
Ten splot potrzeb towarzyszy każdemu. Na poszczególnych etapach życia zmieniamy status cywilny i powstaje konieczność porządkowania spraw z tym związanych. Zmieniają się podopieczni, zamiast dzieci rozpoczyna się potrzeba opieki nad starzejącymi się rodzicami. Czasami na trudne relacje z rodzeństwem nakłada się potrzeba porządkowania spraw majątkowych. Kwestie finansowe są też obecne w ramach rozwodów, modyfikacji struktury właścicielskiej w firmach rodzinnych. Każda zmiana sytuacji rodziny, nawet gdy relacje są bardzo dobre rodzi napięcia i konieczność rozumienia potrzeb i definiowania celów po to, żeby zastosować adekwatne konstrukcje prawne.
Obowiązek alimentacyjny wynika z ustawy, z faktu, że pomiędzy osobami jest taka więź, która powoduje że jedna strona jest zobowiązana do alimentacji według swoich możliwości zarobkowych i majątkowych, a druga w związku z tym może oczekiwać, że jej usprawiedliwione potrzeby zostaną zaspokojone.
Napięcia związane ze sprawami alimentacyjnymi wynikają z odmiennej percepcji tego, jak obie strony oceniają co jest usprawiedliwioną potrzebą oraz oceny sytuacji majątkowej osoby zobowiązanej do alimentacji.
Przedstawiamy uproszczony schemat prowadzenia takiej sprawy oraz listę potrzeb i dokumentów uzasadniających wydatki.
W ramach spraw rozwodowych, prowadzimy sprawy o opiekę, kontakty, alimenty, zawsze z poszanowaniem podstawowej zasady prawa rodzinnego jakim jest dobro dziecka. Rozwód to nie jest tylko etap w życiu, to konstrukcja pod przyszłe relacje w rodzinie. Pomimo rozwodu rodzina w zmienionym kształcie trwa nadal. Założenia organizacyjne ustalone w rozwodzie muszą uwzględniać ten fakt oraz to, że wypracowana konstrukcja musi mieć na tyle solidne podstawy, żeby pozwalała na modyfikacje i pomieściła zmieniające się potrzeby rodziny.
Zajmujemy się kwestiami dotyczącymi regulowania stanów prawnych nieruchomości, w tym zasiedzenia oraz zniesienia współwłasności. Prowadzimy też sprawy dotyczące nieruchomości trudnych, zadłużonych, dla których konieczne jest praca w kilku wymiarach: zarówno negocjacyjnych jak i w ramach postępowania wieczystoksięgowego oraz w postępowaniu egzekucyjnym.
Nieruchomość bez drogi jest nadal stosunkowo częstym problemem w zakresie nieruchomości w województwie małopolskim. Wynika najczęściej z faktu, że powstała z części większej nieruchomości, np. rodzinnej i przez lata taka „rodowa nieruchomość” została dzielona na mniejsze działki. Żeby dojechać do drogi głównej, publicznej właściciel korzystał więc z cudzej działki albo wspólnej drogi do której nie miał tytułu prawnego. Jednak droga była, była od dziesięcioleci albo może nawet od stu lat.
Zdarza się, że prawne uregulowanie dostępu wymaga sięgnięcia po stare dokumenty, fotografie, pamiątki. Czasem konieczne jest słuchanie świadków. Wszystko to wówczas, gdy ubiegamy się o stwierdzenie zasiedzenia służebności. Koniecznym wymogiem jest wskazanie, że to my lub poprzednicy prawni urządziliśmy drogę, zasypywaliśmy kamień, wylewaliśmy asfalt, po prostu: wykonaliśmy tą pracę -taki znak, który dla właściciela działki, po której przebiega droga był czytelną manifestacją, że korzystamy z cudzego gruntu, wbrew woli właściciela.
Wszystkie sprawy, które dotyczą granic i tych metaforycznych i tych fizycznych na gruncie, to sprawy które dotykają głębszych emocji. Granice wyznaczają obszar własności, dlatego to chyba najbardziej dotkliwy moment (może poza stwierdzeniem zasiedzenia) czyli utratą własności, przy której dochodzi do największych sporów na jej tle.
Procedura jest czytelna i podzielona na 2 etapy: przed urzędem gminy, a następnie w sądzie w ramach postępowania sądowego. Przy czym etap geodezyjny – gminny jest etapem koniecznym przed kierowaniem sprawy do sądu. Koszty postępowania geodezyjnego ponoszą strony (dotyczy to pierwszego etapu), a na etapie sądowym- na podstawie rozstrzygnięcia Sądu według proporcji, które zostają ustalone w orzeczeniu.
Pomimo stosunkowo prostego schematu formalnego są to najbardziej skomplikowane sprawy dotyczące nieruchomości i budzące największe emocje. Dzieje się tak szczególnie w okolicach Krakowa, Zabierzowa czy Krzeszowic, w sprawach w których badający sprawy geodeci wciąż pracują na katastrze tj. rejestrach publicznych z czasów zaborów.
Zasiedzenie jest konstrukcją, która pozwala na nabycie prawa własności poprzez to, że korzysta się z cudzego gruntu jak właściciel. Konstrukcja, która powoduje, że stan faktyczny, czyli to co rzeczywiście dzieje się na nieruchomości determinuje jej stan prawny.
Fascynujące, ponieważ najczęściej jest odwrotnie - to czynności prawne decydują o tym jaki będzie los nieruchomości. To faktyczne używanie i manifestacja wobec osób trzecich, traktowanie siebie jak właściciela wbrew temu co zapisane w księgach wieczystych może spowodować nabycie własności z utratą prawa własności przez dotychczasowego właściciela. Jeżeli właściciel toleruje jakąś sytuację przez kilkadziesiąt lat to znaczy, że liczy się, a nawet godzi z możliwością utraty prawa własności.
Jest to konstrukcja, która umożliwia nabycie nieruchomości na podstawie umowy, która nie została sporządzona w prawidłowej formie, tj. aktu notarialnego. Zasiedzenie często wiąże się z koniecznością prowadzenia postępowań dodatkowych najczęściej spadkowych.
Postępowania spadkowe odbywają się na drodze postępowania sądowego albo przed notariuszem w drodze aktu poświadczenia dziedziczenia, wymagają zebrania dokumentacji i określenia celu postępowania. Najczęściej służą pomocniczo w regulowaniu kwestii dotyczących własności ewentualnie długów osoby, która zmarła. Postępowania spadkowe i wszelkie, które wiążą się z kwestiami rodzinnymi mają często, obok formalnego, równoległy nurt w ramach, którego trzeba uporządkować kwestie majątkowe rodziny.
radca prawny
Postępowanie sądowe
Rozwiązywania konfliktu może przyjmować różne formy.
Jeśli sprawa jest już się w sądzie, to toczy się jako sformalizowany dialog ze stroną przeciwną. Jest walką na argumenty i dowody, na przeforsowanie swoich żądań. Wynik tej walki jest oceniany przez niezawisły Sąd na podstawie całokształtu zebranego materiału dowodowego.
Sąd ma zadanie rozstrzygnąć kto ma rację i w jakim stopniu.
W sądzie role procesowe są ustalone, ustalony jest również rozkład ciężaru dowodu: czyli kto, kiedy i jakimi dowodami ma wykazać istotne fakty w ramach toczącego się postępowania.
Schemat, który przedstawiamy jest osią, do której nadbudowuje się wiele skomplikowanych wariantów dla konkretnych już postępowań.
ZOBACZ SCHEMAT DZIAŁANIA
Mediacje
Mediacja to negocjacje wspomagane przez osobę mediatora.
Może występować jako sądowa lub pozasądowa.
Pierwsza rozpoczyna się ze skierowania sądu, druga- na podstawie umowy. Wynikiem mediacji jest ugoda lub jej brak.
W mediacji mniej chodzi o to kto ma rację, bardziej o znalezienie sposobu rozwiązania konfliktu. Konflikty bywają rozgałęzione, wykraczają poza jeden przepis prawa i dotyczą wielu obszarów, np.: emocji, interesów innych osób, innych spraw nieobjętych procesem sądowym. Dla takich wielowymiarowych spraw mediacja jest przydatnym narzędziem.
Schemat poniżej obrazuje te dwa obszary występowania mediacji, przy czym dynamika działań zależy od stylu mediatora. O swojej metodzie mediator informuję na pierwszym spotkaniu.
ZOBACZ SCHEMAT DZIAŁANIA
Negocjacje
Negocjacje, które wydają się, logiczną formą załatwiania spraw są w istocie najbardziej skomplikowane i wymagają szerokiej wiedzy.
Negocjacje wymagają najwięcej wysiłku w postaci:
rozpoznania czy sprawa ma potencjał negocjacyjny (interesy stron częściowo się zazębiają),
otwartości na zmiany,
umiejętności kierowania własnymi konfliktami,
czytelnej wizji jakie rozwiązanie jest najbardziej korzystne.
Wynik negocjacji zależy od jakości dialogu. Dobry dialog buduje klimat, w którym pojawiają się najlepsze pomysły.
Wierzymy, że najlepsze rozwiązania powstają dzięki poznaniu własnych potrzeb oraz śmiałej wizji tego co ma się wydarzyć.
ZOBACZ SCHEMAT DZIAŁANIA
Możesz skontaktować się z nami poprzez formularz bądź bezpośrednio telefonicznie.
Tel.: +48 530 714 132